Велика победа Србије у Норвешкој – “орлови” у европској елити!

Фудбалери Србије савладали су као гости селекцију Норвешке 2:0 и освојили прво место у Четвртој групи Б Лиге нација. Влаховић и Митровић донели “орловима” пласман у А лигу, али и додатни пут ка Европском првенству.

Био је ово директан дуел за пласман у елиту, с тим да је изабраницима Драгана Стојковића Пиксија, због пораза у Београду од Скандинаваца (0:1), играла само победа.

До ње су и дошли, захваљујући головима Душана Влаховића у 42, односно Александра Митровић у 54. минуту.

Србија је ову групу 4 Б Лиге нација завршила на првом месту са 13 бодова, три више од Норвешке. Трећа је Словенија са шест, док је Шведска последња са четири бода.

Поред пласмана у виши ранг, Србија је обезбедила бараж за ЕУРО 2024, а такође и други шешир на жребу за квалификације за Европско првенство.

Ово је била последња званична утакмица за “орлове” пред Мундијал у Катару и дуел са Бразилом 24. новембра.

Србија је деловала смушено у уводној фази утакмице, али како је сусрет одмицао, наши репрезентативци су били све сигурнији и разигранији, а за велики тријумф на Улевол стадиону била су им довољна два поготка.

Домаћи су ношени подршком са трибина могли врло рано да стигну до вођства, већ после двадесетак секунди.

норвеска44444epa

Едегор је повео лопту, прошао по средини, оставио Халанду, који је из казненог простора шутирао левом ногом, али је Вања Милинковић-Савић маестрално реаговао.

Србија је била под притиском у првом делу првог полувремена, није успевала да пронађе своју препознатљиву пас игру.

Навијачи, њих неколико стотина покушавали су да пробуде наше играче, од којих је најбољи у тим тренуцима био Страхиња Павловић, “који је ишао главом тамо где други не би ногом”.

Халанд је у 19. минуту још једном пробао да угрози наш гол, шутирао је снажно са двадесетак метара, али му је у шут ушао управо Павловић.

Неколико минута након тога, Србија је преко Влаховића имала први ударац ка голу Ниланда, додуше безопасан.

Нападач Јувентуса је одличан покушај имао у 34. минуту, када је после центаршута Тадића са десне стране, шутирао главом, али је Ниланд фантастично одбранио и извукао лопту са гол-линије.влаховиц, орлови322Извор: EPA-EFE/Fredrik Varfjell

И када се чинило да ће се на паузу отићи при резултату 0:0, Србија је направила сјајну акцију и у 42. минуту повела преко Душана Влаховића.

Све је кренуло од Павловића, који је додао Тадићу, овај у празан простор Костићу, који је прошао по левој страни, послао лопту у петерац, одакле је Влаховић десном ногом кроз ноге савладао Ниланда.

У наставку сусрета, први је запретио Халанд, баш као и у првом полувремену. Није то било нарочито опасно – главом је шутирао право у Вању.

Ускоро је уследила изузетна акција наше репрезентације, након одузете лопте на центру игралишта.

Одлична лопта Тадића кроз средину у празан простор, у који се убацио млади Иван Илић, који је смирено само проследио лопту Митровић, а овај рутински по земљи погодио угао Ниланда за свој 50. погодак у дресу са државним грбом.

митровиц, орлови32222Извор: EPA-EFE/Fredrik Varfjell

Одмах је Солбакен реаговао, убацио тројицу играча, све снаге усмерио на напад, што је опет остављало доста простора нашим играчима.

Једна таква ситуација виђена је у 76. минуту, када је резервиста Немања Радоњић прошао по десној страни, искористио своју технику и брзину, након тога центрирао левом за Митровића, који је шутирао главом у Ниланда.

Имао је Радоњић нешто касније још једну шансу, када је шутирао после додавања Лазовића, али му је шут био изблокиран.

Норвешка је покушавала да смањи резултат, приликом једне ситуације гледао се и ВАР после гужве у шеснаестерцу Србије, али није било ништа од пенала, као ни од гола домаћих.

Србија је одолела налету Скандинаваца, Вања је још једном зауставио Халанда у надокнади, те је на крају наша селекција остварила велики тријумф који је донео много бенефита.